2012. május 3.

Hatalmas szén-monoxid-lökettel jár a vízipipázás


A vízipipás kávézókban több mint háromszor akkora a szén-monoxid szintje, mint a hagyományos bárokban - derült ki a Floridai Egyetem kutatóinak tanulmányából.
A szén-monoxid csökkenti a vér oxigénszállító képességét, és hatásai hosszú távon szív-érrendszeri betegségekhez vezethetnek. Az American Journal of Preventive Medicine szaklap márciusi számában megjelent tanulmány szerzője, Tracey Barnett elmondta, hogy a vízipipázás társasági természetéből adódóan nagyon népszerű a fiatalok körében, és az a téves vélemény alakult ki vele kapcsolatban, hogy a cigarettázás egészséges alternatívája.



Barnett elmondta, hogy a tanulmány első alkalommal mérte a szén-monoxid-szintet közvetlenül a helyszínen. A fogyasztókat közvetlenül a kávézó elhagyásakor vizsgálták meg. A kutatók szén-monoxid-mérővel tesztelték a kilégzett levegő szén-monoxid-tartalmát 173 vízipipás és 198 hagyományos, dohányzó bárba látogató vendégben.

Az eredmények alapján a vízipipázók átlagos szén-monoxid-szintje több mint háromszorosa volt a hagyományos bár vendégeiben mért szintnek, ráadásul még azokban a vendégekben is a szén-monoxid emelkedett szintjét mutatták ki, akik nem szívtak vízipipát. Barnett úgy véli, hogy a vízipipázás során tapasztalható megemelkedett szén-monoxid-szint a dohánynak, a dohány hevítésére használt faszénnek, valamint a vízipipázás jellegének tudható be, mely során a fogyasztók legalább egy órán keresztül, folyamatosan dohányoznak.

A szakemberek szerint a legfontosabb cél az, hogy felhívják a felhasználók figyelmét a vízipipázás veszélyeire, és mindenki rádöbbenjen, hogy a dohányt nem lehet biztonságos módon fogyasztani.

Nincsenek megjegyzések: