Korábban már volt szó a vízipipa használatáról, volt róla videó is, de most egy hosszabb terjedelmesebb írásban olvashattok a vízipipa használatáról, tippekkel, ötletekkel megfűszerezve. Jó olvasást!
Vízipipa használatának lépései:
Már volt szó a vízipipa összeszereléséről, volt videó is hozzá, de most itt egy részletesebb összeszerelési leírás, ami alapján összeszerelheted a vízipipádat!
Az első feladatod, hogy a vízipipa víztartályába megfelelő mennyiségű vizet tölts. A lényeg, hogy a vízipipa testének aljából kilógó fém csövet ellepje a víz 1-2 centiméternyire. Természetesen ide jeget is tehetsz, sőt, hideg gyümölcslevet is tölthetsz a tartályba. Egy őszibarackos dohányhoz az őszibarack lé illik, de ha például tejet öntesz a vízipipád aljába és epres dohányt fogsz betölteni, akkor egy isteni eperjoghurtos ízt kapsz. Ha bátor vagy, próbálkozhatsz az alkohollal is, de csak óvatosan! Az alkohol a tüdődben fog felszívódni, így nagyobbat üt!
Ha a megfelelő mennyiségű folyadék elfoglalta a helyét, illeszd a tartály szájába a vízipipád fém testét. A két alkatrész között egy gumitömítésnek kell lennie, különben szelelni fog a pipád, és mivel így nem illeszkedik szorosan, fel is borulhat. Előfordulhat viszont, hogy a te pipádnak itt az illesztése egy menettel van megoldva, ebben az esetben csavard a tartályra a testet.
Hogyha a víztartályban stabilan áll a vízipipa teste, csatlakoztathatod a szívócsövet, esetleg csöveket. A testen megtalálod a cső csonkját, ahová könnyen illeszkednie kell a szívócsőnek. Ne felejtsd el a pipa mellé kapott, ide illeszkedő gumitömítést sem használni, mivel itt is nagyon fontos a légmentesség, mint a vízipipádon mindenhol. Fontos tudnod, hogy ha olcsóbb kategóriájú, több szívócsővel ellátott vízipipád van, akkor használat közben a többi cső végét be kell fogni, különben ott beáramlik a levegő. Ha csak egyedül használod a pipát, akkor ezeket a csonkokat egy gumitömítéssel el is dugaszolhatod, de a modernebb pipákon ezt az utóbbi két problémát egy szeleppel megoldották, így nincs semmi plusz teendőd.
Lényeges, hogy minden esetben használj eldobható, higiénikus, steril szipkákat még akkor is, ha csak egyedül használod a vízipipádat. Ezzel megelőzöd a szívócső végének koszosodását, büdösödését, és ha többen pipáztok, elkerülheted a betegségek terjedését. Több féle ilyen kis műanyag szipkát találsz a szaküzletekben minimális áron, sőt, néhol még fém kulcstartóval egybeépített szipka is kapható.
A cső illesztése után tedd a pipádra a hamutálcát. A kisebb pipákhoz ilyet nem minden esetben kapsz, de a nagyobbakra szinte mindig tesznek. Ezt általában pattintani kell a testre, de előfordul a csavarós vagy simán ráhelyezős megoldás is. Ennek a vízszintes felületnek kettős célja van. A lehulló parázs és hamu felfogása, továbbá a hőtartó sapka támasztása.
Helyezd a pipa tetejére az erre a célra kialakított csonkra a dohánytartó tölcséredet. Ne feledd itt sem a tömítést, tudod, légmentesség mindenekelőtt! A tölcséreknek két nagy csoportja van. A nem annyira elterjedt megoldást a szír vagy libanoni pipákon találod, ahol a csonkba kell belehelyezni a szűkülő nyakú tölcsért. Az egyiptomi, és általában az összes többi pipán a csonkra kell ráhúznod a táguló nyakú dohánytartó tölcsért. A tölcsér általában kerámiából készül, de találhatsz fémet is, sőt, még üvegből is előfordul ez az alkatrész. A kialakítása is többféle lehet, egészen az egyszerűtől az olyan kialakításúig, melyből a dohány leve nem tud lefolyni a vízbe.
Most, hogy a pipádnak szinte minden alkatrésze a helyén van, ellenőrizd le, hogy minden gumitömítést jól raktál-e a helyére. A tenyereddel takard le a dohánytölcsér tetejét, és szívj bele a szívócsőbe (Több csöves pipa esetében a többi csövön ne tudjon beáramolni a levegő!). Ha mindent jól csináltál, akkor nem szabad a szádba levegőnek áramolni a pipából. Ez után emeld fel a tenyeredet, érezned kell a beáramló levegőt.
Hogyha valahol mégis beáramolna a levegő, akkor hang alapján meg tudod találni a hiba helyét. Próbáld meg elhárítani a hibát, de ha a test lyukas valahol, marad a garancia vagy a javítgatás. Problémásabb az az eset, amikor nincsen megfelelő légáramlat. Keresd meg a dugulásos alkatrészt a szétszerelés után az átfújásos módszerrel, próbáld meg kitisztítani, szerencsés esetben hamar orvosolhatod a bajt. Szelelés esetén nézd át az összes érintkezési pontot (tartály, csövek, dohánytölcsér), és ha van a pipádon, akkor a füstkieresztő szelep. Dugulás esetén ellenőrizd a testet, szívócsövet és a kerámiát.
A füstkieresztő szelep segítségével tudod az esetleg megégett dohányból adódó rossz ízű füstöt kiengedni a pipából, csak fújj levegőt hosszan a szívócsőbe. Ebben a szelepben a fedősapkája lecsavarása után megláthatod azt a kis fémgolyót, ami idővel berozsdásodhat. Érdemes időnként ellenőrizni és kicserélni, akár egy műanyag (air-soft) golyóra. A szelep használata után igazíts a szénen, és pipázhatsz is tovább. Ha zavar ez a szelep, nyugodtan el is dugaszolhatod valamivel, nem feltétlenül szükséges része a pipádnak.
Elérkezett az idő, amikor a finom, nedves dohányodat kell a helyére tenned. A rostokra szedett vízipipa-dohányt tedd a dohánytartó tölcsér belsejébe, de ne nyomkodd bele nagyon. Fontos, hogy a forró levegő jól át tudja majd járni. Ne tömjed nagyon tele, mert akkor a szén túl közel lesz a dohányhoz, és megégetheti. A tölcsér pereméig legyen még 2-3 mm szabad hely. Ez után a tölcsérre tegyél egy körülbelül 15x15 cm-es alufólia darabot úgy, hogy a tölcsér tetején minél feszesebb felületet kapj. A széleit nyomkodd a dohánytölcsér oldalához, majd a feszes fóliára tegyél fogpiszkálóval sok kicsi lyukat. Ez a fólia fogja a szenet távol tartani a dohánytól, de a forró levegőt mégis beengedi a rendszerbe.
Az éppen nem használt dohányodat ne az eredeti dobozába csomagold vissza, ugyanis így kiszáradhat. Igaz, meg lehet javítani utána a gyógyszertárban kapható glicerinnel, vagy a különbféle vízipipa-dohány ízesítő folyadékokkal, de inkább egy légmentesen záródó edénybe, befőttes üvegbe, vagy zacskóba tedd. Ennek a módszernek előnye, hogy a következő tömésnél csak a csipesszel ki kell venned a dohányt, és nem leszel ismét ragacsos. A kezedre került nedvet viszont minden gond nélkül le tudod mosni csapvízzel, és a ruhából is nyom nélkül kimosható.
Az alufóliára egyébként még tehetsz egy alufóliából hajtogatott gyűrűt, vagy néhány kis alu-golyót, hogy a szenedet még távolabb tartsd, de ha a pipádhoz nem kaptál, akkor tudsz vásárolni széntartó konzolt is. Ezt sokszor felhasználhatod, és nem kell az alufólia hajtogatásával időznöd. Csak ráteszed a tölcsérre ezt a lyukas alumínium lapkát, és mehet is a tetejére a szén.
A vízipipára bármilyen izzó széndarabot tehetsz, de a benzinkúton kapható grill faszenet nem fogod tudni begyújtani öngyújtóval. A legkényelmesebb megoldás egy tábortűz hiányában a speciális vízipipa-faszén. Ezeket két nagy kategóriába sorolhatjuk. Az öngyulladó szeneket hamar begyújthatod egy öngyújtóval is, de előfordulhat, hogy büdös lesz annak a rétegnek a füstje, ami csillagszóró szerűen körbeég rajta. Ebből a kategóriából a 40 mm-es Three Kings márkát ajánlom. A másik nagy csoport a nem öngyulladó szenek, ezekkel több időt töltesz, míg felizzanak, de utána nagyon sokáig termelik a hőt. Ebből a kategóriából javaslom a Cocobrico és Bamboocha szenek használatát. A szenedet fogd meg a széncsipesszel, gyújtsd meg, és ha már izzik, tedd a dohánytölcsér tetejére. Érdemes a szenet is az eredeti csomagolásából kivenni, és egy edénybe áttölteni.
Már csak a hőtartó sapka felhelyezése maradt hátra. Ez a henger formájú eszköz több célt is szolgál. A szén által termelt hőt nem engedi máshová áramlani, csak a dohányra, továbbá a hamut sem fogja a szőnyegre fújni egy szellő. Ha nincsen hőtartó sapkád, érdemes csinálni egyet alufóliából. Ezzel érezhetően nagyobb lesz a füstöd, és tovább is tudsz pipázni. Csak tépj egy 50 cm hosszú alufólia darabot, alakíts belőle egy hengert, a tetejét szűkítsd be egy kicsit, és kész is van. Húzd a tölcsér köré, és élvezd a füstöt!
Vízipipázás közben 10-15 percenként érdemes a csipesszel a szenet pár centi magasról a hamutálcára ejteni, hogy a hamuréteg lejöjjön róla. Így ismét hatalmas lesz a füstöd, mivel nem fogja le a hőt ez a szürke réteg. Tapasztald ki, hogy mennyi szén kell egy adag dohány elfüstöléséhez! Ha pipázás után a tölcsérben maradt még színes dohány az alján, legközelebb tehetsz rá még egy darab szenet. Akkor voltál ügyes, ha az egész dohánymennyiség egy fekete, kemény széndarabbá alakult.
5 megjegyzés:
Ez egy kicsit terjedelmesre sikeredett, mint a többi írás.
Ez jó lett a kezdőknek.
Ez csak egy kis összefoglalás, hogy egyben legyen a dolog. Tényleg érdemes azoknak elolvasni akik még igen csak kezdők.
Nekem tetszik ez az összefoglaló írás. Jó hosszú.
Ja szerintem is hosszú lett.
Megjegyzés küldése